Bill Bryson: En sommer. Amerika 1927
Gyldendal Norsk Forlag 2014 356 s.
Bill Bryson har skrevet en levende og morsom bok om året 1927. Det var dette året som etter hans mening forandret definitivt den moderne verden og slo fast at USA var blitt det ledende landet i verden, teknologisk, kulturelt og økonomisk, noe det fortsatt er. Her går han gjennom hva som skjedde dette året med baseball-kamper, Al Capone, radioens og fargefilmens gjennombrudd, Henry Ford og hans T-Ford, tungvektskampen mellom Jack Dempsey og Gene Tunney og ikke minst den mirakuløse flyprestasjonen til svensk-ættede Charles Lindbergh: førstemann over Atlanteren fra New York til Paris uten mellomlanding.
Det er den moderne tid som ettertrykkelig slår fast at nå er den her med transkontinentale flyferder, biler til menigmann, radio i alle hjem og sågar de første TV-sendingene.

Men forfatteren skildrer ikke året i udelt begeistring. Et sted går han så langt som til å si at dette i all sin galskap like gjerne kunne vært kalt ‘avskyens tidsalder’. Ikke noe sted fant man fordommer så sterke. USA praktiserte ennå raseskillepolitikk, noe det kom til å gjøre til langt innpå 1960-tallet. Utfallet mot jøder var framherskende. Ledende amerikanere gjorde seg til talsmenn for utryddelse av folk fra ‘mindreverdige raser’, dvs. alle som ikke var høyreiste, hvite i huden og nordiske. Men også mot åndssvake og homoseksuelle. Og dette var mange år før liknende tankestoff fant plass i den offisielle nazistiske ideologien. Rasehygienen var et begrep som ikke bare ga næring til ekstreme Ku-Klux-Klan men til store deler av den amerikanske befolkningen.
Bill Bryson har gledet oss i mange år med sine fargerike reiseskildringer, også fra en reise til Norge. (mer om ham kan du finne i Kulturspeilet:bøker:tidligere utgivelser). Dette er også en fargerik og frodig bok hvor du frydes over hans ramsalte fortellerstil og rett-fram beskrivelse av et samfunn som ikke bare hadde helter men også overflod av forbrytere, falskspillere og bløffmakere, ikke minst blandt politikere og såkalte ‘samfunnstopper’.
Og ikke minst beskriver han nøkternt hvordan USA nå tok sjefsrollen i verden og dermed forårsaker det største økonomiske krakket verden til nå har opplevd året etter.
Dette er en bok jeg på det sterkeste vil anbefale!