Oslo Konserthus 25.4.2013, Brahms: Klaverkonsert nr. 2, Sibelius: Symfoni nr. 5, Oslo filharmonien, dir.: Jukka-Pekka Saraste , Arkadij Volodos – klaver

Jukka-Pekka Saraste har valgt seg en avslutning med virkelig sting i på sin tid som Oslo-filharmoniens sjefsdirigent. Det går en rett linje fra framføringen av Verdi Requiem ved påsketider til gårsdagens konsert og den etterfølgende Tysklands-turneen og til selve avslutningskonserten i slutten av mai, Mahlers andre symfoni.

Mens samtidige Bruckner og Mahler noen få år senere skrev mektige og store symfonier, tok Brahms igjen med sine to klaverkonserter. Men i motsetning til de to andre senromantiske komponistene lar Brahms på en måte formen stå en god del i veien for selve opplevelsen. Her er ingen katedralaktige buer eller lyrisk tiljubling av sommeren. I stedet dynges vi på med intrikat og tett orkesterklang, som dels oppleves kunstig. Fordelen er at klaverstemmen på en måte ligger over og bærer konserten – og det var det ingen problemer med i går med en russiske ‘bjørn’ som Volodos. La oss også tilføye at hans eminente teknikk og utførelse var en glede i seg selv å oppleve.
Konserten har riktignok avgjort sine perler. Etter at det kraftigste bombardementet var unnagjort kommer en langsom sats med en skjønn solo-cello og en sistesats som kunne arte seg som rent lyrisk. Men vi skjønner likevel godt de tilhørerne som fikk mest ut av solistens ekstranummer, en Schubert-etyde, enn 55 minutter med svulstig senromantikk.
Med sin nestsiste konsert i Oslo som sjefsdirigent lå det likesom i kortene for Saraste at det måtte bli Sibelius. Den femte symfonien har han spilt inn på DVD med orkesteret og den kommer høyt i rekka når vi skal trekke fram høydepunkter fra hans tid som sjefsdirigent.
Så også i går. Sibelius tonemalende språk sto i en klar kontrast til de tykke strukturene til Brahms. Det ble hvile for øret i musikk som ga oss omtrent det beste av Sibelius. En opplevelse med rett og slett skjønn musikk.
Orkesteret var sterkt på hugget, lydhørt og våkent. Ikke bare i Sibelius men også i sterk grad i Brahms.