Oslo Konserthus 11.6.2010 Inocente Carreño: Margaiteña (Symfoniske variasjoner), Alberto Ginastera: Danser fra balletten «Estancia» op. 8 (1. Los trabajadores agricolas – The Land Workers, 2. Danza del trigo – Wheat Dance, 3. Los peones de hacienda, The Peons of the Hacienda, 4. Danza final – Malambo), Tsjaikovskij – Symfoni nr. 4, op. 36 f-moll, ekstranummer: Brahms: Ungarsk dans, Bernstein: Mambo fra West Side Story
Orquesta Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Simón Bolívar, dir.: Gustavo Dudamel

Det utartet til sydlandske stemninger i Oslo Konserthus da to hundre unge musikere fra Venezuela inntok podiet og leverte en festfylt konsert med et fyrverkeri av et spill og engasjement vi aldri har sett maken til. Store deler av den fullsatte salen var også besatt av et publikum som til vanlig ikke oppsøker klassiske konserter i byens konserthus. Entusiasmen både på podiet og i salen var stor, det ble endog viftet med venezuelandske flagg som den reneste fotballfesten.

Orkesteret er nå på turne i Nord-Europa og kom til Oslo i går etter å ha gjestespilt i Gøteborg og kommuner i omegnen den siste uken. Stockholm og St. Petersburg står for tur.


Dette Bernstein-nummeret har også vist seg å bli deres varemerke. De har drillet inn handtering av instrumentene med å rotere dem i lufta som de var leketøy.
Da de over to hundre ungdomsmusikerne kom inn på scenen trodde vi knapt hva vi så. Ville dette gå bra? Vil over to hundre musikere – var det mer enn ti kontrabasser vi så? – spille presist og nøyaktig som, la oss si, et ‘vanlig’ symfoniorkester på hundre medlemmer?
Å, ja da! Dette klang vanvittig. Før pause hadde de valgt seg til dels sterkt rytmisk latin-amerikansk symfonisk musikk. Særlig i Ginasteras utdrag fra balletten Estancia som skal skildre fattige landarbeidere hadde det rytmiske sterk plass. Rent ut fascinerende var dette, særlig i avslutningsnummeret Malambo.
Javel, tenkte vi før pause, dette var det latin-amerikanske, hva da med den tradisjonelle ‘klassiske’ musikken?
Tsjaikovskijs fjerde symfoni var valgt ut for å vise oss dette. Dudamel kunne med rette vise med denne spektakulære og fargesprakende musikken av Tsjaikovskij hvor det hele hadde oppstått fra – fra rytmene, dansen og leken. Og omtrent aldri før har vi hørt slikt spenn og dybde som i det store pizzicatto-partiet i tredje-satsen!
Og det var ikke slutt med dette. Bernstein skulle som sagt lage en fargesprakende avslutning på dette fyrverkeriet av en konsert.
En detalj la vi merke til: den internasjonale stjernedirigenten Gustavo Dudamel sto ikke på podiet og mottok bukkende applaus slik vi er vandt til. I stedet gikk han ned i orkesteret og mottok de jublende ovasjonene sammen med de to hundre unge orkestermusikerne.
For et orkester! For en dirigent!