Kulturnyheter

For en musikk!

Fiesta, Simón Bolivar Youth Orchestra of Venezuela dir.: Gustavo Dudamel
Revueltas: Sensemayá, Carreno: Margaritena, Estévez: Mediodia en el Llano, Márquez: Danzón nr. 2, Romero: Fuga con Pajarillo, Ginastera: Dances from the ballet Estancia op. 8, Castellanos: Santa Cruz de Pacairigua
Konsertopptak fra Caracas, Centro de Acción por la Musica, Sala Simon Bolivar januar 2008, 
Deutsche Grammophon 477 7457

Dudamel_FiestaCD-spilleren danser mambo med denne musikken. Det er fargesprakende og herlig, temperamentsfull og mystisk.

Verden har ikke unnlatt å merke seg Gustavo Dudamel og hans Simón Bolivar Youth Orchestra of Venezuela. I løpet av kort tid har han og orkesteret hans tatt musikkverdenen med storm. Det er et eventyr uten like, et symfoniorkester bare bestående av ungdom fra et u-land som turnerer verden rundt og spiller fletta av oss. Gjennom TV-opptak fra noen av konsertene sine og et par CD-innspillinger har de vist hvilket enormt potensiale som ligger hos dem og hva de er i stand til å frambringe.

Denen gangen er det ikke Mahler de går løs på, men sitt eget materiale. Som vi har sett fra TV-programmene med dem har de gjerne en hel avdeling på sine konserten viet musikk fra sitt eget kontinent. Eller de bruker komposisjoner av Revueltas og Ginastera som ekstranummer.

Dette er fargerik musikk men dessverre så fjernt fra vår vestlige musikkoppfatning at den er ukjent på store deler av vårt kontinent. Revueltas jordskjelvlikende musikkstykke, slangedansen, tilhører riktignok standardrepertoaret for de orkestre som riktig skal briefe med sin orkesterklang og sin palett men den øvrige musikken må vi si er stort sett ukjent. Det er herlig, bare herlig!.

Fra et konsertopptak hjemme i Venezuela lager de en festkveld av denne musikken. Som det låter! Og hvilken musikk! Dudamel sier at noe av denne musikken reflekterer folkemelodier han selv og ungdommen har vært fortrolig med helt siden sin barndom og andre steder gjør de plass for populære msikkstykker, som Mexicos uoffiselle andre nasjonalsang, Marquez’ Danzón. Noe av musikken er suiter arrangert ut fra ballettmusikk. Slettene og livet i Latin-Amerika skal beskrives. Det er herlig, bare herlig!

Når du ser Simón Bolivar Youth Orchestra of Venezuela på TV-skjermen eller bilder av dem slår det deg at dette er ungdom som ungdom flest. De er som hentet ut av et gatebilde i Latin-Amerika. Fenomenet er sensasjonelt og epokegjørende. Venezuela har i mange år satset på kommunale musikkskoler og offentlig drevet musikkundervisning. Ungdommen får seg et alternativ framfor å tigge og drive dank gatelangs. De får seg et mål med livet og et innhold i tilværelsen. Simón Bolivar Youth Orchestra of Venezuela er toppen av denne kransekaka, det orkesteret som tar til seg de aller beste utøverne fra hele landet.

Dudamel vokste opp med dette orkesteret. I løpet av kort tid er han blitt et av de helt store navnene i verden. Han leder i dag Gøteborg Symfoniorkester og er pekt ut til å overta etter Esa-Pekka Salonen når han slutter i Los Angeles om noen år. Avtaleboka hans er forlengst full de nærmeste årene.

Simón Bolivar Youth Orchestra of Venezuela er på sitt beste med denne musikken, noe TV-opptakene med dem har vist. Det er fargerikt og gledesfyllt musikk. For en CD! For et orkester!

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …