Kulturnyheter

Beklager Cecilia

Cecilia Bartoli: Maria, Konsert- og operaarier av Pacini, Persiani, Mendelssohn, Garcia, Bellini, Hummel, Malibran, Halevy og Rossi
Cecilia Bartoli – mezzo sopran, Orchestra La Scintilla dir.: Adam Fischer

bartoli_MariaHun kommer ikke bare med CD, men en hel bok. CD’ene (det er to av dem, en er viet DVD) er pakket inn i omslaget.

Men la oss holde oss til musikken. Cecilia Bartoli er ute med et nytt konsept. Denne gang er det for å ære Maria Malibran (1808 – 1836) som var musikkhistoriens kanskje første store superstjerne. På tross av sin unge alder omga hun seg med mye mystikk og ble på mange måter et slags forbilde for den tidlige romantikken. I dag vet vi lite om henne og det er kanskje derfor Cecilia Bartoli ikke bare har gitt ut en CD med mye av den musikken som Maria Malibran gjorde kjent, det følges opp i en stort anlagt bok som egentlig er et teksthefte utstyrt med mange delikate bilder.

Cecilia Bartoli har de siste årene brøytet nye veier i sin tolkning av eldre komponisters verk. Hun har hentet fram Vivaldi som operakomponist og kastet lys over den musikken som kirken forbød på begynnelsen av 1700-tallet. Vi trenger sikkert å bli minnet om Maria Malibran også, men for å være ærlig, dette tok meg ikke.

Ariene blir en slags kavalkade over 1820/30-tallets bel canto – skjønnsang – utført uten engasjement og innlevelse. Vi har hørt dette så mange ganger før. Vi unngår også å stifte bekjentskap med Cecilia Bartolis snatring og mitralijøsestemme.

Men boka er lekker.

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …