Kulturnyheter

Musikk for strykere og undervisning

Bertil Palmar Johansen: On a Spring String (musikk til bruk i undervisning)
Trondheim Unge Strykere dir.: Bjarne Fiskum

Palmar_StringFor å si det først: dette er en svært blandet CD. Det er få stykker her som tåler å bli hørt på vanlig måte. Snarere er det en demonstrasjon på hva det finnes av unge og eminente strykere i 11 – 18-års alderen i Trondheim. Men selv om Bjarne Fiskum også står i spissen for dette ensemblet, la deg ikke narre til å tro at dette er Trondheim-solistene, i hvert fall ikke av i dag, selv om vi nok må regne med at flere av dem finnes i morgendagens eminente kammerensemble.

Bertil Palmar Johansen har arbeidet i lang tid som pedagog og komponist i Trondheim. Komposisjonene her er til undervisningsformål. De er skrevet for unge strykere og har ikke all verdens krevende vanskelighetsgrad.

Men innimellom oppstår noen perler av overraskelser, som eksempelvis Herr Musicus Modernus og den Umulige Pianisten som frisker litt opp med sitt sprelske klaverinnslag.

Noen fullgod persentasjon av komponisten Bertil Palmer Johansen er dette neppe. Mn det er en god dokumentasjon av at det gror godt blant ungdommen i Trondheim for tiden.

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …