Kulturnyheter

Lett, lyst og optimistisk

Michael Torke: Book of Provence, Four Proverbs*
Valdine Anderson, Kurt Ollmann, Netherlands Radio Choir, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra dir.: Edo de Waart, Catherine Bott*, Argo Band*, Michael Torke*

Torke_ProverbsDen unge amerikanske komponisten Michael Torke er blitt karakterisert som noe av det mest gledelige som er kommet til av unge komponister de senere år. Ikke uten grunn er han blitt sammenliknet med Ravel med sitt lett tilgjengelig og optimistiske musikalske språk og mesterlige orkesterbehandling. Vi hører faktisk et direkte sitat fra den franske komponisten i åpningen av The door opens, andre sats av Book of Proverbs.

De to komposisjonene på denne CD’en er viet tekster fra Bibelen. Koret bærer hovedtyngden av uttrykket.

Torke lager musikk som er enkel. Det er ikke bare Ravel vi assosierer med. I og med at han har viet mye av sine komposisjoner til ballett er det ikke uten grunn vi kan sammenlikne ham med Philip Glass – uten minimalistisk overtydelighet.

Det er glad, lett, lys og optimistisk musikk vi presenteres for.

 

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …