Kulturnyheter

Dette er bare tøys!

Santo Cilauro, Tom Gleisner og Rob Sitch: Molvania, et land urørt av moderne tannpleie, Oversatt av Lars Lenth, Damm, 2005, 176 sider

cilauro_molvaniaHer kommer reiseboken om et oppdiktet land i Øst-Europa, alt i Molvania, et land urørt av moderne tannpleie er oppspinn. På tross av at dette er en bok av løgner er det en forfriskende ærlig bok. Her legges det ikke to fingre i mellom om hvor grått og trist og forurenset alt er. Vi får vite alt om hvor uærlig befolkningen er, hvor uforskammet kelnerne er og hvor farlig det er å ta taxi.

Boken er som mange reisebøker grundig og informativ. Landets største byer og severdigheter blir presentert og landets historie blir oppsummert. Molvania er uten tvil et østeuropeisk land med mange likhetstrekk til andre østeuropeiske land, men her er det hele satt på spissen.

Molvania, et land urørt av moderne tannpleie har mange morsomme poenger og bilder, og er en godt gjennomført parodi på reiseguider. Det hele blir imidlertid litt som en maraton, ensformig og vondt. 176 sider med vrøvl om det samme temaet blir i overkant. Misforstå meg rett, boka er morsom, men i små doser. Litt av denne brutalt ærlige stilen i normale reiseguider om et ekte land, se det kunne vært noe!

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …