Kulturnyheter

Mordet på Statsministeren

Anne Holt og Berit Reiss-Andersen: Løvens gap, 414 s. Cappelen 1997

Holt_LoevensgapEn kriminalroman fra hjemlige trakter. En kjenner seg igjen i handlingen siden den er lagt til Stortinget. Selv om det er oppdiktede personer er det lett å identifisere trekkene til enkelte politikere.

En blir tatt med inn i det politiske livet med dets inntriger og makt kamp. Handlingen hadde tjent på at forfatterne gikk litt mere i dybden i forhold til det interne livet i arbeiderpartiet for at innholdet ville blitt mere troverdig. 

Spenningen er der og en blir kjent med personen som har vært statsminister. Vi blir tatt med i tilbakeblikk helt fra barndommen av og fram til jobben som statsminister. 

Benjamin Grinde blir en sentral person i boken. Han jobber med en sak som angår statsministeren personlig og er den siste som var på hennes kontor før hun ble funnet skutt. Hvorfor var han der og hva gjorde han der?

Familien til statsministeren blir også trukket inn i handlingen. Konflikten mellom far og sønn blir en del av spenningen.

Hanne Wilhelmsen som har permisjon fra jobben og befinner seg i USA, må selvførgelig komme hjem til moderlandet for å være med i etterforskningen av mordet på statsministeren. Hun får bo hos Billy som har en sentral rolle i etterforskningen av mordet.

For å skape enda en faktor er Politiets Overvåknings- tjeneste også koblet inn i saken. En gruppe som en antar er nynazister blir knyttet til mordet. En av vaktene i Regjeringsbygget tilhører visstnok denne gruppen.

En spennende bok med handlingen lagt til Stortinget og det politiske liv – som vi alle kjenner fra TV. Den ville stått seg bedre hvis forfatterne hadde gått mere i dybden i det politiske livet. Vi får bare et overfladisk kjennskap til personene som står sentralt i forhold til statsministeren.

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …