Odd Klippenvåg: Ljublju, Cappelen-Damm 2011 207 s.

Det dreier seg om vennskap og hvor langt vi kan være villige til å strekke dette vennskapet. Sander og Gjermund er gode venner helt fra barndommen. Så gifter Sander seg med sitt livs utvalgte men blir etter kort tid rammet av en bilulykke og blir lam fra livet og ned.
Ulykken spenner bein under Sanders liv. Hans unge kone ønsker seg et barn, men han kan ikke gi henne det. Rundt dette spinner romanens motiv. Kan vennskap strekkes så langt som til å stille opp for vennens ekteskapelige forpliktelser?
Det er mange fallgruber i et emne som dette. Men jeg vil påstå at Odd Klippenvåg har unngått de fleste og kommet fra dette med et svært hederlig resultat. Det er grunntonen i boka – vennskapet – som gjør dette til lesing som en kan glede seg stort ved.