Haruki Murakami: Etter skjelvet, Pax 2002 128 s.
I 1995 skjedde det store jordskjelvet i Kobe, Japan. Den jordskjelvsikre byen var en illusjon, man kunne ikke kjøpe seg fri fra naturkreftene. Det usårbare livet var en illusjon.
Etter Skjelvet er en samling av seks noveller. Det handler om livet i det moderne Japan, men utgangspunkt i skjelvet i Kobe.
Ingen av menneskene han forteller om er direkte rammet av skjelvet, men de er alle på forskjellig vis berørt.
Vi møter en salig blanding av personer og karakterer, en bålbrenner, en forfatter, en skjoldbruskkjertel spesialist og en kjempefrosk.
Enkelte scener er hverdagslige, andre er helt surrealistiske, men felles for alle er at noe nytt settes i gang. Her finner vi kimen til handling, renselse eller oppgjør med seg selv.
Haruki Murakami er født i Kobe, Japan. Han studerte klassisk gresk drama og drev en jazzbar i Tokyo før han slo igjennom som forfatter. Han har vunnet en rekke litterære priser, senest den prestigetunge Yomiru-prisen. I tillegg har han oversatt en rekke moderne forfattere til japansk, som Raymond Chandler og John Irving.
Murakami blir kalt japans store forfatter, og det er ikke ubegrunnet. Han er en fabelaktig historieforteller. Han blander moderne samfunnskritikk med gamle myter og religion, selvutvikling og teknologi med en herlig livsbejaende, samtidig underfundig og melankolsk stemning på en unik måte.
Dette er stor skrivekunst.