Kulturnyheter

Ny gåte for Rebus

Ian Rankin: Den hengende have, Aschehoug 2002 350 s.

Rankin_HengendeHaveFørstebetjent Rebus er på sporet etter en krigsforbryter fra  Den andre verdenskrig. Han kommer ingen vei, og begynner så smått å interessere seg  for kollegaenes etterforskning av Tommy Telford, en oppkomling fra Glasgow som prøver seg på nytt territorium i Edinburgh.

Hans datter blir brutalt kjørt ned, og Rebus må undersøke om dette har sammenheng med noe han etterforsker.

Han havner midt i oppgjøret mellom to rivaliserende bander i den skotske underverdenen, hvor formidling av prostituerte fra Bosnia, narkotika import og den japanske mafiaen spiller store roller.

Det viser seg også at krigsforbryteren Rebus har under etterforsking kan ha noe med den ene banden å gjøre, men før Rebus finner sammenhengen blir den gamle nazisten funnet død.

Skotske Ian Rankin har eksamen i litteratur fra Universitetet i Edinburgh, og har siden hatt en mangfoldig yrkeskarriere som spenner fra svinegjeter til musikkjournalist. Hans første kriminalroman om John Rebus, Knots and Crosses, kom ut i 1987.

For Black & Blue ble Rankin tildelt prisen for beste britiske kriminalroman, The Gold Dagger Award.

Rankin er blitt lovprist for sin evne til å kombinere en dynamisk og medrivende intrige med  nyansert og rik persontegning, og han fortsetter her i samme spor.

Hans skildringer av Skotland generelt og Edinburgh spesielt, skaper en utmerket og troverdig bakteppe for den fascinerende detektivskikkelsen Rebus, og gjennom han får Rankin også vist sine musikkunnskaper.

En morsomhet jeg som gammel fan av The Curesetter pris på, er at boka er oppkalt etter en Cure-sang og kapitlene har overtekster fra den samme sangen – et sjakk trekk.

Ian Rankin har sluttet seg til eliten i britisk kriminallitteratur, og med denne boka fortsetter han sin seiersgang. Anbefalt påskelitteratur.

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …