Kulturnyheter

Debut

Linda Irene Strøm: Ekko av eget begjær, Paviljongen forlag 2013, 298 s.

Strom_EkkoEkko av eget begjær er en debutbok. Linda Irene Strøm eier også forlaget som med dette er ute med sin første utgivelse.

En skal selvfølgelig være snill mot debutanter. La oss derfor ta det positive først. Når vi endelig er kommet inn i selve krim-fortellingen som denne boka lanseres som, skjer ting raskt og du blir i økende grad fengslet av lesingen.

Men før vi kommer dit må vi være ærlige å si at dette er en heller langdryg affære. Mer enn halvparten av ‘krim’-boka, den første delen, handler om en utroskapsaffære og skrevet på en slik måte at det hele bærer preg av underholdningslitteratur av mer lummer sortering. Et annet medium enn bokbransjen ville være nærliggende å anbefale for slike skriverier. Som helhet svikter boka i balansen og den dramaturgiske tilretteleggingen.

Forfatteren opplyser om seg selv at hun til daglig er tilknyttet Nasjonalmuseet. Hun har også bakgrunn fra Refsnes Gods. Dette er avgjort en styrke for store deler av den faglige beskrivelsen av gallerimiljøet i boka.

Vi får ønske bedre lykke neste gang.

Sjekk også

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …

Haddy Njies dagbok

Hun er utdannet journalist og kjent som poparttist, programleder og skuespiller. I tillegg er hun …