Kulturnyheter

Å så kjedelig

Anne Holt/Berit Reiss-Andersen: Uten ekko, 438 s. Cappelen forlag

HoltReissA_UtenEkkoDet har vært en etterlengtet ny krimbok Anne Holt med hjelp av Berit Reiss-Andersen nå presenterer. Det er den sjette boka om kriminaletterforsker, motorsykkelkjører og forfatterens alter ego Hanne Wilhelmsen. Når vi denne gangen leser om henne, sitter skikkelsen slik vi kjenner den fra Tv-serien, altfor sterkt. Vi hører den mutte, raske Bergens-dialekten til skuespiller Kjersti Elvik omtrent overalt der hun opptrer.

Dette kan gi krimfortellingen et løft – men dette er ikke ivaretatt. Det er en dønn kjedelig bok vi blir servert denne gangen. Så langsommelig skrevet og nesten uten høydepunkter og spening at det blir en lidelse å komme gjennom de mer enn fire hundre sidene. At plottet etterhvert savner nerve gjør lidelsen desto større.

Utgangspunktet er ikke så dumt: en av dagens selvopptatte japper blir funnet myrdet. Rundt ham får vi rullet opp en story som kunne avsløre det meningsløse livet som en del av finansheltene i dagens media fører. Dette kunne gi stoff til noe langt mer enn det som ivaretas mellom disse to permene.

I tillegg vrimler det av personer som bare forvirrer. De er utenom handlingen og må settes på kontoen for et mislykket forsøk på å sette innhold og sjel til personen Hanne Wilhelmsens kvaler og personlige frustrasjoner. 

Men her svikter Anne Holt. Kjersti Elvikivaretar denne oppgaven langt bedre. Forfatterinnen skjønner nok sin hovedperson atskillig bedre enn denne leseren.

Sjekk også

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …

Haddy Njies dagbok

Hun er utdannet journalist og kjent som poparttist, programleder og skuespiller. I tillegg er hun …