Maria – Cecilia Bartoli
The Barcelona Concert & Malibran rediscovered
Cecilia Bartoli – mezzo sopran, Orchestra La Scintilla
Produsent: Michael Sturminger
Palau de la Música Catalano 4.11.2007 Decca DVD 0743552 DX2
Cecilia Bartoli har gitt konserter verden rundt med Zürich-ensemblet La Scintilla. Hun presenterer den spanske sopranen Maria Malibran som var en svært kjent sangerinne på begynnelsen av 1800-tallet og gir et utdrag av det repertoiret hun var kjent for. Hennes ordinære musikk-CD har lenge vært på markedet (se Kulturspeilets omtale).
Konserten i Barcelona ble filmet og foreligger nå på en dobbelt-DVD hvor den andre CD’en rett og slett er en reise fra Venezia gjennom Napoli, Paris, Brussel og til London for å lete etter sporene til den berømte 1800-talls superstjernen. På denne reisen får vi også et lite innblikk i Cecilia Bartolis eget liv hvor hun presenterer sin nærmeste familie. Her synger hun blant annet en duett med sin mor i et utdrag fra La traviata. Denne er i seg selv en liten godbit.
Men la det være sagt med en gang: Barcelona-konserten er selve clou’et på denne DVD-utgivelsen. CD 2 blir mest for den nærmeste fansen av Cecilia Bartoli, selv om det må innrømmes at den ikke er ubetydelig. Konserten er filmet tett på Cecilia Bartoli og vi blir virkelig dratt inn i den spesielle konsertatmosfæren som oppstår.
I motsetning til den vanlige CD-utgivelsen er denne DVD’en nærmest for beskjeden å regne. Her er ingen prangende bok med gullskrift. Det som står igjen er imidlertid gull verdt, Cecilia Bartolis stemme er som alltid praktfull og vi blir levende dratt inn på selve konserten.