Kulturnyheter

Bli forført av sinusen

Sinus Seduction
Cecilie Ore: Etapper, Natasha Barrett: Angels & Devils, Risto Holopainen: Highlights from Prosit, Terje Winther: BE, Anders Vinjar: Lost Faces, Maja Ratkje: Sinus Seduction (moods two), Rolf Wallin: Strøk Aurora ACD 5018

Sinus_SedectionHører du merkelige lyder fra naboen disse dager, så tro ikke at det er det unge paret som har funnet seg nye variasjoner og spennende måter å gjøre det på. Det kan rett og slett være ‘ulåter’ fra den nye CD’en Sinus Seducion med et utvalg av ‘norsk’ elektronisk musikk, fra unge nyskapende jenter som Maja Ratkje til gamlinger som etablerte Rolf Wallin.

Elektroakkustisk musikk er en egen form for elektronisk musikk. Det er klanger, slik de er der i naturen og dagliglivet, formidlet, kontrollert og satt sammen. Derfor er det spenstige titler på disse numrene. For her illustreres hvordan en vin åpnes og vi nyter den. Med lett gjenkjennelige lyder.

Muligheten for bruk av ord og ordsammenstillinger er avgjort til stede i slike verk, noe vi hører også her. Noe av lyduttrykkene er voldsomme, andre myke, men felles er at de skaper assosiasjoner og at det ikke er krevende pling-plong ‘for seg’, i sin egen sfære.

Dette er interessant og pirrer nysgjerrigheten. La deg forføre og overrask naboene du også!

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …