Robert Wilson: De skjulte morderne, Gyldendal 2007, 539 s.
En mammut av en spenningsbok foreligger fra Robert Wilsons hånd. Det er faktisk noe av innvendingene en kan ha mot denne fortellingen, den blir for lang og omstendelig og i lange partier blit det tørr etterforsking i stedet for handling.
Men den kan også leses som en spennende bok hvor en går dypt inn i etterforsking og våre vestlige fordommer. Robert Wilson er grundig. Han stiller opp et scenario med utgangspunkt i terrorhandlilngene i Madrid og London.
En bombe har gått av i Sevilla og rasert en moske og en førskole. Raseriet over det som har skjedd fører til at høyrepopulistiske krefter i Sevilla får et enormt oppsving. Vi følger også linjene til et strengt katolsk miljø hvor unge pågående eiendomsspekulanter er drivkraften. Samtidig bringes vi i korte glimt til Marokko hvor kollisjonen mellom tradisjonelle muslimske verdier og vestlige verdier og levesett er stilt på spissen.
Faktisk kunne vi ønske oss mer av det siste. For mye av grunnlaget i denne boka ligger i denne konflikten, og hvordan vi i Vesten reagerer på ytringene av den. I stedet blir det nitid etterforsking. Men her ligger det en liten finesse begravet, både rettsvesen og etterforskere er dypt personlig involvert i det som skjer.
Mye tid må du regne med å bruke på denne heller spenningsflate boka.