Oslo Konsertthus 9.9.2004 Cherubini: Requiem nr. 1 i c-moll, Dvorák : Symfoni nr. 6, Oslo-filharmonien, Oslo Filharmoniske Kor dir.: Federico Cortese
Dvorak er en komponist Oslo-filharmonien har et spesielt godt grep om. Vi husker godt deres framføring av den niende symfonien fra et par år tilbake, en versjon de tok med seg videre over til London og Proms-konsertene samme året. Det var her de ga en framføring i Albert Hall så man i etterkant fikk rapport om at taket omtrent hadde reist seg.
I Oslo ligger taket på Konserthuset ennå i ro – nesten. Dette nevnes fordi årets London-besøk avfødte en del pepper, i første rekke mot Andre Previn. Det var hans ‘kone’-konsert, fiolinkonserten, som ikke fant nåde for kritikerne. Men en hadde også festet seg ved at orkesterets framføring av Debussy lød underlig uengasjerende og ‘uerotisk’.

De var kanskje ikke helt alene fordi vi fant også orkestets spill på sesongåpningen for ‘uinspirerende’. Men det var dengang. Vi kunne neppe bruke de samme ordene etter gårsdagens konsert. For den Dvorak som her ble presentert var det riktig saft i.
Symfonien er fra 1880 og var den første av komponistens fem siste store symfonier. De første framførelsene ble en suksess og det er ikke vanskelig å se hvorfor. Scherzo-satsen ble framført som en vill rytmisk slavisk dans og finalesatsen som en eneste stor jubel.
Det var i særlig den avsluttende sistesatsen at kveldens dirigent unge Federico Cortese lot orkesteret slippe seg løs. Presist og med smell i tok messinggruppen i og løftet oss inn i stormende jubel. For dette var en framføring som ga merker. Stor og langvarig applaus for en svett dirigent.
Før pause ble musikken til Beethovens begravelse, Cherubinis rekviem, framført. Beethoven hadde ytret æresfrykt for den delvis fransk- og delvis Wien-bosatte italieneren. Det er første gang vi hører dette rekviet og faktisk også første gang vi virkelig legger merke til noe av Cherubinis musikk. Sympatisk og følelsesladet musikk hvor særlig sistesatsen gjorde sterkt inntrykk med koret.
Men det var som sagt Dvorak som løftet oss.