Kulturnyheter

En nostalgisk reise gjennom gamle familieoppskrifter

Tessa Kiros – Multer og makrellskyer – en verden av minner og familieoppskrifter, Versal forlag 2006, 397 sider

Kiros_multerTessa Kiros har finsk mor og gresk-kypriotisk far. Hun har tidligere bodd i England og Sør-Afrika, og har nå sin base i Italia. Multer og makrellskyer er hennes første bok på norsk.

Som undertittelen antyder har Tessa her samlet alle de inspirerende oppskriftene som har fulgt familien i mange generasjoner. Boken er som et familiealbum der den åpner med en dobbeltside av familietreet. Og det er nettopp dette som setter strukturen for de påfølgende kapitlene. Vi forflytter oss fra Finland til Kypros og Hellas, der vi tar en avstikker til Sør-Afrika før vi bringes tilbake til Europa og Italia. Boken er nostalgisk og veldig personlig, der gamle sort-hvite familieportretter, landskapsbilder og fotografier av gammelt leketøy veksler med bilder av de lekreste retter.

At Tessa kommer fra en familie som setter måltidene i høysetet, er det liten tvil om. Den finske grenen av familien lærte henne å sette pris på gravlaks, kjøttboller med tyttebærsyltetøy og multekrem. Den gresk-kypriotiske delen av familien elsket souvlaki, fylte auberginer og rispudding med rosevann. I Sør-Afrika spiste de grillet oksestek med søtpoteter og sitronpudding og i Italia har hun lært å sette pris på risotto med artisjokker, tomatpasta og ricottaterter. Boken inneholder rundt 150 oppskrifter, alle samlet av Tessa siden hennes ungdoms dager.

Tessa benytter familiens historie og sine egne erfaringer for å gjøre oppskriftene levende for leseren. Her er det lett å drømme seg bort! Oppskriftene er også ganske enkle å følge og de ledsages av en god forklaring på fremgangsmåten. Det beste er at du heller ikke trenger en handlevogn full av ingredienser for å tilberede en rett. Det må riktig nok nevnes at rettene ikke alltid tilberedes i en fei – flere av dem skal stå og putre i både to og tre timer før de kan nytes – men dette er kanskje kjennetegnet på gode familieoppskrifter?

Jeg har mange kokebøker – og grunnen til at jeg får øynene opp for en spesiell bok kan like gjerne være det visuelle uttrykket som hvilken type mat den omhandler. Multer og Makrellskyer er svært vakker bok i tillegg til å inneholde fantastiske oppskrifter. Og den har derfor raskt blitt en av mine favoritter!

Tessa sier i introduksjonen “Dette er oppskriftene jeg elsker.” Det er jeg sikker på at du vil gjøre også.

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …