Christian Lindberg: Et komponistportrett II, Asa*, Joe Jack Binglebandit#, Akbank Bunka§, Gipsy Kingdom#, Of Blood so Red$, Bombay Bay Barracuda#, Richard Tognetti – fiolin*, Neal Peres da Costa – cembalo*, Australian Chamber Orchestra*, Christian Lindberg – trombone#, Ole Edvard Antonsen – trompet§, Nordisk Kammerorkester§ dir.: Christian Lindberg§, Sveriges Kammerorkester$ dir.: Christian Lindberg$
BIS-CD 1658

I hvert fall får han den nye generasjonen i tale med dette.
Her er mye å glede seg over men også innslag som ikke gir samme løft for å si det slik. Jeg synes ærlig talt at det store deklamasjonsnummeret Av blod så rött (Of Blood so Red) ble for ambisiøst og omfattende selv med tekst av Strindberg. Men for øvrig er det mye å glede seg over, ikke minst spillet til Ole Edvard Antonsen på Lindbergs trompetkonsert Akbank Bunka. Ole Edvard Antonsen medvirker også forøvrig på hans første CD i denne serien.
Christian Lindberg har i en årrekke reist verden rundt og presentert seg som kanskje verdens fremste utøver på trombone i dag. Med trekkbasunen sin trår han nye veier og han er ikke redd for å ta den nye tids MTV-liknende virkemidler i bruk. Noen konvensjonell utøver i kjole og snipp er han på langt nær, la deg ikke overraske over at det dukker opp en fyr i helkledt gummi i stedet som frir til alle våre fordommer om latex- og gummikledte avvikere.
Opptakene til denne CD’en er gjort i forskjellige sammenhenger. Foruten vår egen Hamar-trompetist stifter vi også bekjentskap med Australian Chamber Orchestra som er et av de store navnene i ensemble-sammenheng i dag. Bare det at det holder til på den andre siden av jordkloden gjør at vi ikke møter dem til daglig.
En flott CD!