Kulturnyheter

Filmkritikerprisen til Alt om min far

Even Benestad
Even Benestad

Alt_OmMinFar1

Filmkritikerprisen ble i dag delt ut til filmen Alt om min far. Det er Even Benestad som har laget denne dypt personlige filmen om sin far Esben/Esther Pirelli Benestad.

Filmen fikk fremragende kritikker da ble lansert. Det er en svært engasjerende film som også ble svært godt mottatt i utlandet. I Tyskland mottok den den prestisjetunge Panorama-serien ved Berlin Film Festival.

Even Benestad tok med seg kamera for å fortelle om sin familie, hvor far er både en respektert lege og frittalende transvestitt, og han har benyttet seg av familiens rikholdige arkiv av film og foto for å fortelle sin historie.

Filmen har brodd mot vanetenking og fordommer. Om filmen sier regissøren: ”I motsetning til min fars tanker om at filmen ville vise ham som en fargerik og annerledes person som bruker all sin tid og krefter på bekjempe det konservative byråkratiet, så har jeg laget et personlig portrett av ham, hvor hans tranvestisme og sterke selvrealisasjon blir filmens kjerne.”

Filmkritikerprisen deles ut til en norsk langfilm med særlige kunstneriske kvaliteter. Sist den ble delt ut var for to år siden. Den gang var det filmen Heftig og begeistret som fikk prisen.

Prisen besto i et grafisk blad av Kai Rittun.

Sjekk også

1989

I andre del av det forrige århundret er det særlig to år som for ettertiden …

Jan Guillou begynner dels å kjede oss på vei mot årtusenskiftet

I sin niende bok om det forrige århundret og sin morsfamilie fra Bergenskanten har Jan …