John Corigliano: Chaconne fra Den røde fiolin, Enescu/Waxman: Rumensk rapsodi nr. 1, Waxman: Tristan og Isolde: Fantasi*, John Adams: Fiolinkonsert, Chloë Hanslip – fiolin, Charles Owen – klaver*, Royal Philharmonic Orchestra dir.: Leonard Slatkin, Naxos American Classics 8.559302

Førstnevnte har sakte men sikkert arbeidet seg opp til å bli USA’s ledende samtidskomponist i dag. Som amerikanske samtidskomponister forøvrig (Reich, Glass) holder han seg til minimalismen, men i litt friere form. Han er også dirigent og leder ofte framføringene av sine egne verk. Hans fiolinkonsert fra begynnelsen av 1990-tallet er også uttrykk for dette, en evig, glidende melodi som aldri ser ut til å slutte. Soloinstrumentet spiller så å si kontinuerlig.
Det er akkurat dette som gjør denne fiolinkonserten så fascinerende. Det er noe av grunnen til at fiolinkonserten er blitt så enormt populær.
Filmen Den røde fiolinen var en stor suksess i 1998. Denne Chaconne’n av Corigliano er en redigert versjon av film-musikken. Også dette er musikk som ofte er å høre i konsertsalene i USA.
Et arrangement og en komposisjon av opprinnelige tyske Franz Waxman fyller ut bildet. Han er mest kjent som Hollywood-komponist, men kom opprinnelig til USA som en ‘entartet’ kunstner fra det totalitære Europa i sin tid.
Denne CD’en er et sympatisk møte med amerikansk musikk for fiolin.