Kulturnyheter

Første kveld med Andre Previn

Oslo Konserthus 29.8.2002 Dvorák: Cellokonsert, R. Strauss: Sinfonia Domestica, Truls Mørk – cello, Oslo-filharmonien, dir.: Andre Previn

PrevinAndreNYHistorie ble skrevet i Oslo Konserthus i går. Ny sjefsdirigent for Oslo-filharmonien var på plass, etter mer enn 20 år med Mariss Jansons

I følge med Truls Mørk og celloen hans virket 73 år gamle Andre Previn liten og nærmest litt puslete. En forventningsfull sal ventet. Overgangen fra Mariss Jansons var mer enn tydelig. Mens forgjengeren strålte av besluttsomhet og autoritet, viser den nye sjefen sin kraft på en helt annen måte.

Han har en avslappet holdning og lar orkesteret spille ut, bestemmer ikke i detalj hva som skal skje. Forskjellen mellom den gamle og nye sjefsdirigenten er som natt og dag.

Det kom svært tydelig fram i de to verkene vi fikk i går. Cellokonserten til Dvorak er tidligere spilt inn på CD med  Mariss Jansons og Truls Mørk. Det er ni år mellom denne innspillingen og dagens utøver og orkester.

Truls Mørk,, foto: Kulturspeilet
Truls Mørk,, foto: Kulturspeilet

Årene i mellom har vært viktige for både solist og orkester, ikke minst for Truls Mørk. I dag møter vi en cello-utøver i den udiskutable stjerneklassen. 

Dvoraks verk er en fullblodig romantisk cellokonsert i det store formatet, full av farverike passasjer for orkester og soloinstrument. Mens Previn la til rette orkestersatsen, lot Truls Mørkcelloen klinge ut, overbevisende sangbart i de stille partiene. Han la vekt på på å få fram en syngende tone i verkets roligere partier.

Resultatet ble stort. Orkesterklangen var dyp og strålende og Truls Mørk overbeviste sterkt. Han fikk også rettet opp for de tydelig tegn til tretthet som kom fram på i hvert fall en av de to konsertene hans under kammermusikkfestivalen i Oslo forrige uke.

Konserten ble avsluttet med Richard Strauss’ ‘hjemmesymfoni’, et nesten timelangt symfonisk dikt som skal skildre familielivet gjennom døgnet – ekteparets mer private sysler tillike – i nesten nitidig detalj. Også her fikk vi demonstrert dirigentens evne til å la orkesteret synge ut, overbevisende, klangfullt og rikt. For å ta en morsom sammenlikning, klarere har vi neppe fått vist at det på podiet – som i samfunnet forøvrig – finnes en x-måte å lede på og en y-måte.

Oslo-filharmoniens nye sjefsdirigent er på plass og har fått presentert seg for sitt publikum. Om kanskje ikke orkesterbygger som forgjengeren fikk han i hvert fall overbevist som orkesterutvikler og tilrettelegger. Det satte en fullsatt sal stor pris på, et publikum som tellet blant andre utenriksminister Jan Pettersen, finansminister Per Christian Fossog operasjef Bjørn Simensen.

Vi håper han vil trives i Oslo med sitt nye orkester og ønsker ham lykke til videre!

Sjekk også

Gedigent storslagent

Her gjeldet det å være forsiktlig med supertlativene. For det var full opplevelse på Operaen …

Nytelse

En forsmak på turneen: Oslo-filharmonien står foran en stor Europa-turne i sin jubileumssesong og Griegs …