Kulturnyheter

I am a fuckin’ star 

Beethoven: Klaverkonsert nr. 5 ‘Keiserkonserten’, Fantasi i c-moll for klaver, solister, kor og orkester, Svenska Kammarorkestern, dir.: Thomas Dausgård, Boris Berezovsky – klaver, solister: Inger-Dam-Jensen, Ulla Munch, Lars Clevemann, Torsten Nielsen, Karl-Magnus Fredriksson, dr vokalensemble og kor, Simax 2015 PSC 1285

Berezovsky_Boris11
Berezovsky, foto: Kulturspeilet

Beeth_BerezovskyDet tok femten år for Simax å spille inn Beethovens symfonier og klaverkonserter med Svenska Kammerorkestern. Vi skal jo ikke akkurat påstå det, men til denne siste innspillingen med Keiserkonserten og korfantasien inntraff det noe som kanskje gjorde sitt til forsinkelsen. Solisten på disse to verkene, russiske Boris Berezovsky, utbrøt da han så hvilken bil som skulle kjøre ham til Örebro: «I am a fuckin’ star!» 

Innspilling ble det likefullt etterhvert og resultatet foreligger her. Vi skal ikke påstå at femten år skyldes en høyst selvopptatt stjerne men merker oss at den ene innspillingen fant sted i 2001 og den andre først atskillelige år etterpå. Om ikke den svenske bilparken står i samme klasse som den amerikanske (eller russiske?) kan det likevel ikke skjules at denne selvutnevnte «fuckin’ star» spiller som en stjerne. Selv om vi er blitt bortskjemte med Leif Ove Andsnes’ Beethoven-reise de siste årene, er det også andre i verden som kan spille Beethoven. Det merker vi særlig i spillet på den femte klaverkonserten.

Berezovsky_Boris8Svenska Kammarorkestern som har sitt tilhold i Örebro er svenskenes mest berømte og bereiste orkester. Det opptrer nesten kontinuerlig på turneer og gjestespill og kan sies å være lommekjente i de største konsertlokalene verden rundt. Da de kom med sine første Beethoven-innspillinger for femten år siden, vakte dette udelt begeistring. Vi la merke til at de faktisk ga oss mer Beethoven enn det vi er vandt til, bl.a. ideene til det som var tenkt å bli hans tiende symfoni som han så fullførte som et rent orkesterstykke.

Åpningen av keiserkonserten er feiende flott og med den triumferende sistesatsen setter den et veritabelt punktum for den flotte Beethoven-serien til Simax og Svenska Kammarorkestern.

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …