Kulturnyheter

Klaver og Sibelius

Sibelius: Klaver-miniatyrer klaververk vol IV
Lyriske stykker op. 74, Trærne op. 75, 13 stykker op. 76, Blomstene op. 85, Seks stykker op. 94
Håvard Gimse – klaver Naxos 8.555383

Sibelius_GimseDet er ikke klaveret som har skaffet Sibelius status som verdensberømmelt komponist. La det være sagt med en gang, for når det gjelder Lyriske stykker når han neppe opp til albuen engang til en lokal berømt vestlending.

Men likefullt er klaverstykkene hans noe vi ikke kan hoppe over. Likesom Grieg var han avhengig av å selge i salongene, og stykker som dette var beleilig ekstrainntekt til det han trengte – ikke minst av tobakk og alkohol – på en tid han levde av den finske stat og var en verdensberømt komponist.

Det er Håvard Gimse som har tatt for seg denne finske komponistens klaverstykker. Komposisjonene på denne CD’en er fra 1914 og utover og det er en moden komponist vi får høre.

Derfor er denne musikken interessant. Også fordi det ikke lar seg nekte at for Sibelius eksisterer mange forestillinger. Mange kan se hans komposisjoner som manende fram bilder av ensomme staute furuer eller hvite bjørketrær mot knallblå himmel. Morsomt er derfor op. 75 hvor vi møter disse trærne i musikalsk bildedrakt.

Håvard Gimses framføring av disse klaverstykkene er upåklagelige. Uanstrengt glir fingrene hans gjennom det som ikke kan skjules er salongstykker uten dypere mening. Men riktig sjarmerende er noen av dem.

Vi stusset på cover-bildet. Visst har vi sett dette før, men Naxos oppgir det til å være Karl Fredrik NordströmPå engen. Så da så. Vi ville heller holdt på Erik WerenskioldSeterjente fra 1883

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …