Vidar Sundstøl: Ravnene, Tiden forlag 2011 350 s.
Det er selve settingen som fargelegger denne boka: handlingen finner sted i et skandinavisk miljø på nordsiden av Lake Superior i USA. Her er kulde, snø og uendeligheter med is blandt stedsnavn som Finland, Hovland og Tufte.
Lance er en politimann som tar ut opparbeidet ferie og trekker seg offisielt tilbake da han begynner å få berettiget mistanke om at hans bror er ansvarlig for et mord. Samtidig blir han redd for brorens oppfarende og ukontrollerte sinne.
I sin selvpålagte ‘hemmelige etterforsking’ får han kontakt med sin tenåringsniese. Så baller tingene på seg og fortellingen inneholder ikke bare referanser til hovedpersonenes norske opphav, men også etterhvert erkjennelsen om at familien gjennom en av sine forfedre har indiansk blod i årene.
Dette gjør at vi får en krimbok langt utover grensene av det tradisjonelle. Her er drømmesyn og vanskelige slektkonstellasjoner blandet inn i handlingen. Løsningen er heller ikke helt etter oppskriften.
Vidar Sundstøl har skrevet flere bøker i det han kaller Minnesota-trilogien og dette er den avsluttende boka.
En bok vi absolutt vil anbefale!