Kulturnyheter

Mafia og fisk

Alf R. Jacobsen: Tango Baccalao, 298 s. Gyldendal 2000

Jacobsen_TangoDen sterkt oppegående og aktivt avslørende journalist Alf R. Jacobsen starter året med spenningsromanen Tango Baccalao som er lagt til et fiskevær i Finmark med spreke hopp i handlingen fra åpent Nordishav til Oslos jappemiljø og Lisboa. Litt historie skal han også påtvinge oss: noe av bokas budskap er det knefall for nazistene som fiskeindustrien, og dermed hele den nordnorske befolkningen, gjorde under krigsårene uten at de ble rammet av samme rettslige forfølgelser for landsvik eller moralsk fordømmelse som stort sett rammet andre nordmenn (søringer) og næringsliv (brakkebaronene).

Det kan være krutt i dette forholdet men Alf R. Jacobsen sørger for at budskapet forsvinner i blod og damp i den spenningsmettete handlingen. Her er forøvrig fiendebildet greitt på plass: skurkene er den russiske mafien og en og annen islending ispedd opportunistiske norske politikere med et og annet perverst svineri på samvittigheten.

Det går riktig fort for seg i denne spenningsromanen og leseren må holde seg godt fast for å følge med i alle de plutselige kastene. Noen ganger har vi mistanke om at forfatteren har latt det gå for raskt og mot slutten må vi ærlig talt innrømme at vi ikke helt makter å følge de logiske ledetrådene.

Men god til å skilde er han. Her er det meste på plass: sex under nordlyset og barsk ferd på åpent Nordishav i gummibåt. Boka er blitt filmet under navnet Når mørket er forbi.

Sjekk også

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …

Haddy Njies dagbok

Hun er utdannet journalist og kjent som poparttist, programleder og skuespiller. I tillegg er hun …