Kulturnyheter

Ole Edvard Antonsen og Trondheimsolistene

Ole Edvard Antonsen og Trondheimsolistene: New sound of Baroque (Albioni, Telemann, Marcello, Molter, Händel)
BMG 74321784572

Antonsen_BaroqueFra Anne Sophie Mutter til Ole Edvard AntonsenTrondheimsolistene gjør seg stadig bemerket ved å spille inn CD’er med verdensstjerner. Denne gang er det trompeteren Ole Edvard Antonsen som får æren av nyte godt av dette kammerensemblets tette spill. De har sammen spilt inn fem barokk-konserter for fiolin og strykeorkester og Händels d-moll suite.

Musikkstykkene er så å si identisk med det som ble framført av barokkmusikk på miniturneen som de gjennomførte tidligere i høst, samt et par konserter til. Det er dels mindre kjente konserter de her har plukket fram, hverken Marcello eller Molter er særlig kjent fra før, mens Albioni, Telemann og Händel skulle gå hjem hos de fleste.

I konserten til Johann Melchior Molter får Ole Edvard følge av sin bror Jens Petter Antonsen, som han også fikk ved konsertene på høstturneen.

Disse konsertene ble skrevet lenge før den moderne trompeten oppsto. Utøveren måtte spille på et instrument uten ventiler med den følge at de ikke kunne utføre kromatiske løp. Dermed måtte det bli en virtuos’ oppgave å løse de tekniske vanskelighetene som oppsto med spillet. Trompeten ble et slags naturinstrument, egnet til å framføre fanfarer og signaler. Av den grunn fikk mye av barokk-musikken for trompet et slags festlig preg.

Særlig merker vi dette i konserten til Melchior som er skrevet for to trompeter som soloinstrument.

Ole Edvard Antonsen spiller på en moderne piccolotrompet. På denne måten kommer han nærmere barokkens naturtrompet i tonene i ‘signal’registeret, og piccolotrompeten er ikke ulik oboens register. Albionis konsert i d-moll op. 9 nr. 2 er også en transkripsjon av hans obokonsert.

Tittelen New sound of Baroque kan henspille på at CD´en er spilt inn etter nyere prinsipper. Hvert enkelt instrument har sitt lydspor som så er justert og fikset på slik det gjøres i ferdigmiksingen av pop og rock. Siden man har unngått kirkerommet kunne strykeinstrumentene ha godt av litt frisering av romklangknappen.

For noen år siden kom Ole Edvard Antonsenmed trompetkonserter fra sen barokk og tidlig wiener-klassisk epoke. Nå har han komplettert samlingen med disse barokk-konsertene. For Trondheim-solistenes del er denne innspillingen nok et bevis på deres solide musikkhåndtverk.

Det står ikke noen opplysninger om når disse opptakene fant sted. Men vi har en liten mistanke om at opptakene ble foretatt før de la ut på turneen, og hvis det er tilfelle ville resultatet bli ennå mer perfekt hvis de hadde ventet noen uker. Men uansett er dette en CD som gir mange ‘barokke’ gleder. Og Japan, Danmark, Storbritannia og Tyskland kan glede seg til den turneen som de skal gjennomføree sammen.

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …