Kulturnyheter

Planter som møbler


George Carter: Innred med planter, Aschehoug 2001, 132 s.

Carter_InnredPlanterPlanter hører til i hjemmet. Det vet vi alle. Her har vi den inspirerende boka som viser oss hvordan store og små planter passer inn i huset.

Vekt er lagt på anvendeligheten og hvordan plantene hører til der de er plassert. Da spiller det mindre rolle at de er plantet i gamle gryter eller boller.

Siden vekten er lagt på det dekormessige, står det desto mindre om hvordan plantene skal kultiveres. En kort oversikt bak i boka inneholder få ord, som at “rosmarin egner seg egentlig ikke som stueplante”, men før vi kommer til disse opplysende ordene har vi latt oss fascinere av flotte farvebilder av rosmarin her og der, i kjøkkenkroken og andre nyttige steder.

Det står for eksempel ikke klart nok at krydderplanter innendørs har lett for å få for mye varme og vokse litt tynt og spinkelt og at de deretter mister sin duft og smak.

Det må videre være direkte galt å anbefale Diffenbachia til kjøkkenet. Den planten som brukres til å lage stryknin av, bør ikke anbefales til noe kjøkken, knapt til et hjem i det hele tatt. Har man ikke hørt om barn?

Men ellers er dette en ypperlig og fascinerende bok. Vi overveldes av inntrykk og får masse ideer om hvordan vi kan dekorere vårt hjem med levende planter, og hvordan de passer inn.

Sterkt å anbefale.

Sjekk også

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …

Haddy Njies dagbok

Hun er utdannet journalist og kjent som poparttist, programleder og skuespiller. I tillegg er hun …