Kulturnyheter

Russisk klavermusikk fra Sofienberg kirke

Nikolai Medtner: Tre arabesker op. 7, Tre dithyramber op. 10, To skazka op. 20, Sonate op. 25, Elegier op. 59
Gunnar Sama – klaver
Opptak fra Sofienberg kirke febr. 1999 PIANO 002

Medtner_SagaGunnar Sama slår et slag for den russiske komponisten Nikolai Medtner (1880-1951) med denne utgivelsen av et utvalg av hans klaververk. Det er bra. Medtner tilhører generasjon en av mer eller mindre ukjente komponister. Riktignok ble noen av hans verk til en viss grad representert på kjempeserien Pianists of the 20th century, men han spilles lite i dag.

Medtner var en samtidig studiekamerat av Rakhmaninov. Han utdannet seg som pianist og emigrerte til Vesten i 1917. Det er kanskje grunnen til at han forble såpass ukjent. Fram til sin død i London i 1951 rakk han å skrive en mengde komposkisjoner foir klaver, men også tre klaverkonserter og en rekke sanger.

Det er mye av Scrjabin og Rakhmaninov i hans musikk. Tonespråket er senromantisk, følsomt og og svært melodiøst. Etter at man først er blitt fortrolig med hans musikk faller den lett på plass i øret med sin melodiøsitet. Den er lykkelig befridd for noe av den overfølsomhet og sentimentalitet vi kan finne hos Rakhmaninov.

Sonaten op. 25 er ikke av hans større sonateverk (han skrev 14 sonater for klaver alene). Den faller mer inn under betegnelsen eventyr-musikk som de tre foregående skazka‘ene (Skazka = eventyr på russisk). Slik sett står den godt til den øvrige musikken av småstykker på denne CD’en.

Opptaket er gjort i Sofienberg kirke og igjen vil vi berømme akustikken i dette kirkerommet.

Sjekk også

Brynjar Hoff

Dette er litt av et kjempeløft, en utgivelse av en boks med ni CD’er, alle …

Spektakulær musikk fra Oslo-filharmonien

Petrenko vil avslutte sin tid som sjefsdirigent i Oslo med å spille inn verk av …