Solen over Sør-Italia
Kjell Moe (redaktør)
6. mai 2007
Bøker
35 Visninger
Laurent Gaudé: Solen over slekten Scorta, Bazar forlag 2007 237 s.
Solen brenner hardt og skånselløst over Sør-Italia. Det stiger opp en damp fra tørr jord under en stekende sol fra sidene i denne boka. Laurent Gaudé har på mesterlig vis greid å skildre dette i denne episke slektsromanen som spenner over nesten hundre år.
I landsbyen, etterhvert småbyen, Montepuccio strever slekten Scorta med å klare seg gjennom generasjoner. Vi følger deres harde liv i korte glimt. Dette er ingen bred episk skildring på mange hundre sider slik vi er vandt til. I stedet får vi korte glimt hvor samtaler med presten i skrifteform avløses av raske beskrivelser av mennesker og landskap.
Det er kjærlighet til det særegne ved Sør-Italias natur og mennesker som har fengslet den franske forfatteren Laurent Gaudé. Han har gitt oss en bok som er rik på opplevelser. Bildebruken og fargene han bruker i sin skildring er svært uttrykkssterke. Menneskene framstilles som enkle og bare glimtvis får vi et innblikk i hva de mener om den ‘andre verden’, ‘milaneserne’ og deres kortsiktige pengekrav og falske livsnytelse.
Ikke uten grunn er denne boka blitt en stor suksess i Frankrike. For alle som setter pris på gode skildringer også her hjemme, er dette boka. Men bli ikke for tørr i halsen av alt støvet som virvles opp!
|