Kulturnyheter

Søstrene Båtnes i Aulaen

Universitetes aula 23.9.2000 Mozart: Ballettmusikk og marsj fra Idomeneo, Mozart: Sinfonia concertante, Kraus: Marsj, Haydn: Symfoni nr. 100 Militær
Oslo-filharmonien; Elise Båtnes – fiolin, Henninge Båtnes Landaas – bratsj, dir.: Manfred Honeck
Oslo-filharmonien i Aulaen: en suksess, foto: Ofo
Oslo-filharmonien i Aulaen: en suksess, foto: Ofo

Som det låter! Å høre samme orkester med samme musikk i Universitets Aula to dager etter at de framførte den i Konserthuseet blir litt av en overraskelse. Riktignok var utdragene med ballettmusikk fra Mozarts Idomeneo betydelig redusert fra det som ble framført i Konserthuset, men forskjellen var betydelig. 

Her er det klang og trøkk. Samt en spilleglede og entusiasme som oppstår av den nære kontakten med publikum. Aula-konsertene er en suksess. Bare synd at lokalet – og stolene – er i slik elendig forfatning.

Vi hørte det kanskje sterkere i framførelsen av Haydns symfoni nr. 100, militærsymfonien. Her låt Haydn nesten som en Beethoven i all sin velde. Det ble flott, sterkt og presist. Vi undres: er Oslo-filharmonien i ferd med å bli et Haydn-orkester? Mariss Jansons‘ trimming for et par sesonger siden og stadige konserter med Beethoven og Brahms har åpenbart gjort sine virkninger.

Men på denne formiddags-konserten var det i første rekke Elise Båtnes og Henninge Båtnes Landaas som påkalte interessen. De var solister på henholdsvis fiolin og bratsj i Mozarts elskelige Symphonie concertante. Vi fikk oppleve halvparten av den opprinnelige Vertavo-kvartetten og for den ene av dem var det debut med Oslo-filharmonien. Samspillet dem i mellom løsnet for alvor i annensatsen og derfra og inn ble det en jubelframførelse for de to.

Sjekk også

Gedigent storslagent

Her gjeldet det å være forsiktlig med supertlativene. For det var full opplevelse på Operaen …

Nytelse

En forsmak på turneen: Oslo-filharmonien står foran en stor Europa-turne i sin jubileumssesong og Griegs …