Kulturnyheter

Svarte haner og ville griser

Bibbi Børresen/Klaus Hagerup: Svarte haner og ville griser – en mat- og vinreise i Chianti, Aschehoug 2005, 224 s-, ISBN: 8203231128

hagerup_svarteKlaus Hagerups forfatterskap er langt og broket. Han har skrevet en rekke barne- og ungdomsbøker, og også mange hørespill og skuespill. Aller mest kjent er han for bøkene om den tankefulle og sjenerte Markus som forsøker å forstå seg på det mystiske ungdomslivet.

Nå er Hagerup sammen med kona Bibbi Børresen aktuell med mat- og vinboken Svarte haner og ville griser – en mat- og vinreise i Chianti. Reiseskildringene akkompagneres av lekre oppskrifter og fakta om de ulike vingårdene. Det hele er ispedd Tom Karlsens flotte fotografier og Fredrik Skavlands etter hvert så velkjente strek.

Det er absolutt noe i uttrykket som sier at italieneren lever for å spise mens andre spiser for å leve. Og denne boken handler første og fremst om seks venner på en eventyrlig reise som tok seg god tid til å nyte mat og vin på ekte italiensk vis.
 
Boken handler også om ting som avreiseproblemer, både herlige og ikke fullt så herlige morgener, lange luncher med vin og store middager med ennå mer vin, frykten for villsvin, vinsmakingskvaler, drikkepress, middagslurer og lykkelige avslutninger.
 
Og sist, men ikke minst handler den om at det ikke nødvendigvis er de stedene med stjerner i Michelinguiden som er det beste. Det hender at det er de usnobbete stedene med lokal mat og vin til rimelige priser som gir størst nytelse.
 
Denne reisedagboken er ikke bare en personlig reiseskildring, den gir oss også et godt innblikk i Chiantis spennende mat- og vinhistorie.
 
Svarte haner og ville griser er en særdeles godt skrevet og levende bok! Den er både inspirerende og lærerik, og den anbefales til alle med en forkjærlighet for god mat og god vin – og alle potensielle sådanne.

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …