Kulturnyheter

Tidsriktig og spennende – inntil et visst punkt

Eirik Reppen: Machosyndromet, Gyldendal 2009, 283 s.

reppen_machosyndrometVi leste mer enn halve boka med økende interesse. Her var endelig en spenningsroman befridd for utvendig og masete vold. Dessuten var det en historie hentet ut fra det tidsriktige bildet med grådige finanshaier som de store skurkene.

Vår dom blir en totalt annen etter å ha opplevd de siste sidene. Her går forfatteren totalt berserk i James Bond-scener vi gjerne skulle ha vært foruten. Det fine nettverket og intrigene han har lagt opp til og følger godt over halvveis i boka sprekker med et dumt smell.

Vi skulle gjerne vært dette foruten for den første delen av boka er virkelig sterkt lesverdig. Bare med utgangspunkt i Terra-skandalen som sikkert har vært en inspirasjonskilde for forfatteren, gjemmer det seg stoff som uten vanskeligheter kan la seg omdanne til drivendes gode spenningsbøker. Som forfatterem gjennomfører et stort stykke på vei. Bare synd at han ikke helt har grep om dramaturgien.

Eirikk Reppen har selv bakgrunn fra den bransjen han beskriver, kjøp og salg av verdipapirer. Dette gjør at den første delen av boka er absolutt troverdig. Bare synd at det skjærer så totalt ut mot slutten.

Sjekk også

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …

Haddy Njies dagbok

Hun er utdannet journalist og kjent som poparttist, programleder og skuespiller. I tillegg er hun …