Linda Hagerup: Get used to it, Cappelen-Damm 2010 191 s.
Året er 1981. Vi er på Rykkin i Bærum. Billie og vennene hennes begynner på ungdomsskolen og mye blir forskjellig fra hva det var før. Samtidig er ungdommen med dens behov, lyster og drømmer i ferd med å gjøre sitt alvorlige inntog.
Jeg likte denne boka. Forfatteren med det sterke slektsnavnet står tydeligvis ikke tilbake for skrive-evnen og fantasien for hva navnet nesten forplikter til.
Rykkin er det stedet i Bærum, eller kanskje rettere sagt, ‘vest for elva’, som kommer nærmest til en tradisjonell drabantby og de problemene vi møter i blokk-konsentrasjonene i den østlige delen av Oslo.
Linda Hagerup makter på kryste disse elementene sammen i en svært personlig skildring av den unge tenårings-jenta.
Så absolutt anbefales!