Bjørn Ingvaldsen: Au da, Gyldendal, 2005, 122 sider
Elias har en bestemor som ikke er som andre bestemødre. Hun levere post i Alvdal, posten levere hun ut med en trehjulet scooter. Det er forresten ikke all posten hun gidder å levere ut, bare alle regningene og det hun ikke har lyst til å beholde selv. I det siste har hun samlet på postkort fra folk som har vært på ferieturer som barna har spandert på dem. Disse i tillegg til to feriereisekataloger sender bestemor en og en i uken før Elias’ mamma har bursdag. Hintet er klart, hun vil også på ferie. Så har det seg sånn at Elias vinner en ferietur for hele familien til Portugal, pappa skriver under på kontrakten uten å se at det med liten skrift står at gevinsten gjelder for en familie med tre generasjoner. Skrekk og gru, bestemor må være med!
Bestemor blir med, om enn ikke frivillig. Hun skaper trøbbel overalt hun er og er opphavet til mange morsomme historier. Fortellingen glir lett og er av og til spennende. Kapitlene er korte og egner seg godt til en natta-historie.
Boken er del av Gyldendals serie 10:12. Jeg tro boken passer best til de yngste i denne gruppen og kanskje til og med enda yngre. Au da er en frittstående fortsettelse av Jada, jada, jada fra 1999 og Neivel, da fra 2004.