Kulturnyheter

Halvparten for Vestbanen

Fra Turandot, foto: Erik Berg
Fra Turandot, foto: Erik Berg

Folkemeningen har talt: opera på Vestbanen

En fersk meningsmåling fra i går slår definitivt fast hvor folkeflertallet befinner seg: femti prosent av de spurte var ikke i tvil om at Operaen skulle legges til Vestbanen. Bare 20 prosent gikk inn for Bjørvika, mens 30 prosent ikke hadde tatt noe standpunkt i det hele tatt.

Disse tallene er oppsiktsvekkende på mange måter. Arbeiderpartiet med følge av SV har satt mange ressurser inn på Bjørvika. De har effektivt koblet dette spørsmålet sammen med byutvikling og generell opprustning av de østlige bydeler i Oslo.

Med stor kraft har Oslo Arbeiderparti med følge av Jagland og flertallet i AP-gruppa hevdet at en opera lagt til dette området vil bety fornyelse for hele østkanten. Den forurensende og støyende biltrafikken vil forsvinne, motorveier legges i tunnell – og alt vil bli så meget bedre.

På kulturlivets premisser

Dette utspillet har tydeligvis ikke ført folkemeningen bak lyset. At såpass mange som halvparten av de spurte står fast på Vestbanen, betyr ikke annet enn at Jaglands argumenter ikke slår gjennom.

Kulturlivet har lenge hevdet at det er opera vi diskuterer og ikke byutvikling. Det er hensynet til operakunsten som må gå foran – og ikke hvordan bydeler i Oslo skal løse problemet med biltrafikk og levekår.

Et samlet kulturliv – med alle de store kulturinstitusjonene i Norge i spissen – står bak kravet om Vestbanen. Dette får nå følge av en ganske entydig og bastant folkemening.

Gallupp-demokrati

Meningsmålinger skal aldri styre det politiske liv. Men politiske partier er sårbare overfor selv de minste svingninger på barometrene. Tienddelers og prosenters hopp avgjør humør, pågangsmot, strategi og taktikk – og avsetter og innsetter partiledere.

Arbeiderparti bygger på en pragmatisk og virkelighetsnær holdning til viktige politiske spørsmål. De vil styre i ‘samsvar med de brede folkemassers behov’.

Når tallene er så overbevisende og bastante som i denne saken – kan det ikke unngå å gjøre inntrykk selv hos de mest visjonære Bjørvika-tilhengerne.

Statsbygg

Samtidig foreligger også beregninger fra statens eget direktorat for byggesaker, Statsbygg. Ved å velge Vestbanen – som er ferdig regulert og bare venter på bygging – kan en opera ferdigstilles innen syv år, dvs. til år 2005.

Åse Kleveland som kulturminiser, foto: Kulturspeilet
Åse Kleveland som kulturminiser, foto: Kulturspeilet

Ved å gå inn for Bjørvika derimot vil det ta minst ti år, kanskje mer. Problemet er at ingen ting er utredet med dette stedsvalget. Det foreligger bare skisser.

Kleveland sier fra 

I en artikkel i Dagbladet i går (8. juni) går tidligere kulturminister Åse Kleveland temmelig hardt i rette med Bjørvika-alternativet. 

Hun hevder at Bjørvika bare er skisser, og at Vestbanen er det eneste seriøse alternativet. Hun er redd for alle tilleggskostnadene – med senketunnell og annet – som vil fordyre og forsinke dette prosjektet. ‘Lytt til kulturlivet’, er hennes ord, ‘det er vi diskuterer.’

Hun ber om at tilhengere av Vestbanen skal holde ut: ‘Jeg er medlem av et parti hvis politikk er fundert på rasjonalitet og på respekt for faglig innsikt. Et parti som har utviklet den moderne kulturpolitikken i Norge – og et parti som sto fadder for Den Norske Opera. La oss, til det motsatte er bevist, tro at de mange stortingsrepresentanter som ønsker å videreføre denne arven, i siste runde følger sin innerste overbevisning.’

Sjekk også

Ikke overraskende at operasjefen går

Det er ikke overraskernde at Annelese Miskimmon har valgt å fratre som operasjef i Bjørvika …

Opera i utforbakke

Det meldes at Bjørvika-operaen forrige sesong har måttet oppleve nedgang i publikumsbesøket. Direktøren varsler at …