Urpremiere Oslo Nye Teater Centralteatret 1.9.2001
Erlend Loe: Tatt av kvinnen
Gard B. Eidsvold • Helle Haugen • Birgitte Victoria Svendsen • Ingar Helge Gimle, regi: Petter Næss
D

et er en ustyrtelig morsom forestilling om makt og avmakt i parforhold. Hvem bestemmer hvor skapet “komoden” skal stå, hvor og når vi skal gå av toget, hvem vi omgås osv.
Gard B. Eidsvold er den stille forsiktige hovedpersonen, det er han som undrende og forsagt loser oss i gjennom forestillingen.Han blir bokstavelig tatt på sengen av kvinnen. Hver kveld når han ønsker å få være i fred så dukker hun opp. Hun skravler seg inn. Scenografien her understreker det absurde i situasjonen ved hjelp av en dreiescene hvor Marianne – Helle Haugen – kommer og går .
Skravlende med epler, med roser og til slutt med seks pappesker og en gul komode. Hovedpersonen er mildt sagt forbauset, men godtar dette mer eller “mindre”.
Alt går etter Mariannes forgodtbefinnende mens hovedpersonen prøver å få et ord med i laget, men han snakker enten for lavt, for forsiktig eller det blir overhørt.
Det utspiller seg et vell av situasjonskomikk fra det lune humrende til gapskratt. Vi sympatiserer med den overkjørte puslete mannen som undrer seg på om han i det hele tatt er glad i Marianne. Hvorfor de har blitt sammen og stadig fortsetter å være sammen, mens Marianne går ut og inn forholdet til hans store fortvilelse.
Gard. B. Eidsvold spiller den forundrede, forurettede og såre hovedpersonen med mye varm også overbevisende til stede i sin rolle. Birgitte Victoria Svendsen går elegant ut og inn av av forskjellige roller mens Ingar Helge Gimle bekler flere mannsroller på en dyktig måte. Den utstrakte bruken av audiovisuell teknikk sammen med valget av musikk , gir forestillingen spenst.
Det har blitt et meget vellykket stykke arbeid fra bok til teater, bravo Petter Næss, vi venter med glede på neste forsøk