Kulturnyheter

Konsertsal med vide forgreninger

Som en flyvende hollender dukker det opp av tåkedisen i Elben
Som en flyvende hollender dukker det opp av tåkedisen i Elben

For oss her hjemme er det først og fremst de langtrekkende postive konsekvensene som byggingen av det konserthuset midt i Elben i Hamburg fører med seg. Med et slag vil hele Nord-Europa, først og fremst Norge, Sverige, Danmark og Finland, stå i et helt annet fokus enn tidligere. For når Hamburg får et spektakulært konsertforum som vil fungere som en magnet på verdensstjernene får også dette positive virkninger for det nærmeste nedslagsfeltet.

Og her snakker vi eksempelvis om Oslo. For det har ikke vært tvil om at de aller største verdensstjernene gjerne seiler utenom Norden når de skal gjøre sine konsertturneer. Med Elbe Philharmonie i Hamburg vil dette endre seg drastisk.

hamburg_PhilhElbeeKonsertsalen er beregnet å stå ferdig i 2010. Beliggende midt i elva Elben ved byens havne- og industriområde – og med et ytre utseende som et spøkelsesskip – skal det ha 2400 sitteplasser. Innvendig minner det sterkt om navnebroderen i Berlin, 60-tallsvidunderet fra 1960-tallet som ser ut til å ha fornyet vår oppfatning om hvordan en konsertsal skal se ut.

hamburg_ElbeFilhHalHer er vi ved tilsvarende andre spektakulære byggverk av orkestersaler. Fremst står nylig innvidde Walt Disney Hall i Los Angeles. Dette er blitt et makesløst byggverk som først får sitt like om tre år i Hamburg – og i Paris. For også her reiser det seg en ny konsertsal av tilsvarende dimensjoner.

Trekløveret Philharmonie i Berlin, Hamburg og Paris vil sette gamle ærverdige Musikverein i Wien totalt i skyggen. I hvert fall av utseende. Og dråpene faller også på oss her hjemme.

Sjekk også

Lise Davidsen i Bayreuth

I dag debuterer den norske sangerinnen Lise Davidsen i Bayreuth i rollen som Elisabeth i …

En hårsbredd fra fascismen

Den indiske forfatteren Salman Rushdie hevder et USA nå befinner seg et steg nærmere fascismen. …