Kulturnyheter

Yoko Ono i byen

yoko2Yoko Ono stiller i Oslo med et kjærlighetsbudskap: ‘Kjærligheten er universell. Kjæligheten kan helbrede en hel planet. I love you.’

Å jo da, hun er fortsatt seg selv, den 71-årige avantgardekunstneren. Solbrillene er der, klærne er gjennomført svarte og budskapet fra den gangen hvor hun praktiserte love-ins og fred i senga med John Lennon er fortsatt det samme.

Så får besøket hennes denne gangen uvanlig stor interesse. Pressen stilte mer enn mannssterke opp for å få med seg denne internasjonale kjendisen. Det var til tider tendenser til kaos av ivrige og småsvettende fotografer foran henne.

Anledningen er at Astrup-Fearnley museet presenterer en bred retrospektiv utstilling med henne hvor verk fra de siste førti årene vises fram, alt fra små portretter til flere etasjers installasjoner. Samtidig preges Oslo bokstavelig talt av Yoko Onos kunst. På t-banen er en hel ankomspassasje på Jernbanetorvet prydet med hennes arbeider. Det vises flere filmer av henne og hun vil delta i performanceutstillinger mens hun er her.

presse2Det er ikke første gangen hun er i Oslo, For ikke så veldig lenge siden jobbet hun ute på Høvikodden og hun benyttet anledningen til å si at hun syntes det var deilig å være tilbake i Oslo. Hun dro sammenlikninger med sitt eget land. På denne dagen med slaps og snø i gatene trakk hun paraleller til alt vannet som var å finne i Japan. ‘Jeg kan lukte havet når jeg spaserer i bygatene’ sa hun.

yoko3Yoko Ono var lenge får hun traff John Lennon en verdensberømt avantgarde-artist. Hun drev med performance og konseptkunst, noe som gjenspeiles i denne retrospektive utstillingen.

Foruten kjærligheten hadde hun også et annet budskap. Vi måtte tenke over å kunne skape en bedre framtid for våre barn: ‘Folk blir i dag forvirret over hva framtiden kan bringe. Vi må ikke la oss passivisere av videospill, TV, Ipod’er og slike ting som bare er leker’.

Utstillingen åpner førstkommende lørdag. Den første performanceforestillingen finner sted i morgen og den er forlengst utsolgt.

Sjekk også

Lise Davidsen i Bayreuth

I dag debuterer den norske sangerinnen Lise Davidsen i Bayreuth i rollen som Elisabeth i …

En hårsbredd fra fascismen

Den indiske forfatteren Salman Rushdie hevder et USA nå befinner seg et steg nærmere fascismen. …