Den Norske Opera & Ballett Bjørvika 21.1.2012 Puccini: La Bohème, Daniel Johansson, Mariann Fjeld Olsen, Yngve André Søberg, Nina Gravrok, Petri Lindroos, David Pershall, Brenden Gunnell, Musikalsk ledelse: Eivind Gullberg Jensen, Regi: Stefan Herheim

Det er ingen liten begivenhet når operaen har ny premiere på La Bohème. Den gamle versjonen hadde premiere i 1963 og ble spilt helt fram til operaen flyttet fra Folketeaterpassasjen og Youngstorget og ned til Bjørvika.
Det stilles derfor store forventninger til den nye utgaven og denne helga var sånn sett historisk i vår operahistorie. Om den nye versjonen får femti år på seg, er uvisst å si. Men at det er en historisk premiere for vår nasjonalopera er det ikke tvil om. Derfor hadde man hentet inn selveste gromgutten i den internasjonale opera-verdenen for tiden, Ammerudgutten Stefan Herheim, til å ivareta tilretteleggingen.



Så går det videre i den velkjente handlingen. Kjærligheten mellom den unge poeten og den tuberkuløse sydamen oppstår, forviklinger skjer og den endelige forsoningen finner sted ved den unge jentas dødsleie. Her er vi kommet tilbake til åpningsscenen i sykehuset og bohemene har igjen på seg grønne og hvite frakker med personskilt. Sykdom og død gjøres altså til et gjennomgangstema i Herheims oppsetning, i kontrast til bohemenes livsglade og tilsynelatende problemfrie verden.

Sceneskiftene glir elegant. Særlig i annen- og tredjeakten opplever vi hvordan vi føres fra den ene scenen til den andre, nesten umerkelig.

Heller ingen gimmick med kostymer fra lageret eller for den saks historiske og persolige referanser til tiden i kulissemagasinet. Tvert om, dette er en ‘ren’ og nesten for konservativ å regne – til Stefan Herheim å være – utgave av La Bohème.

Vi var til stede på annenpremieren med det andre laget som synger i forestillingen. Vi kan ikke annet å si at var en stor opplevelse å møte dem. Bjørvika-operaens nytilsatte stjerneskudd Daniel Johansson gjør en praktfull Rodolpho og Mariann Fjeld Olsen som Mimi markerte seg også sterkt. Vi har mye stort å vente fra disse to i årene framover. Men vi må også berømme Yngve A. Søberg som maleren Marcello. I orkestergraven styrte Eivind Gullberg Jensen som om han ikke har gjort annet enn å dirigere Puccini i sin tid.
En ny flott La Bohème har sett dagens lys ved vår hjemlige opera. Den må bare oppleves. Og du har til og med anledning til å se den direkteoverført på kino land og strand rundt i begynnelsen av februar om en Oslo-tur kan bli for lang og kald.
KULTURSPEILET Nyhetet, omtaler, intervjuer og reportasjer om alt av kultur