Mens den kommende sjefsdirigenten for Bergens-filharmonikerne, amerikanske Andrew Litton, gjør seg klar til å starte sin første sesong mellom de syv fjell til høsten, er det langt andre framtidsutsikter for den forrige sjefsdirigenten.
Simone Young som startet sin gjerning i Bergen med store vyer og visjoner, ble ganske overraskende løst fra sin kontrakt ved utgangen av forrige sesong. Hun er en av de få kvinnelige dirigenter i verden i dag helt i toppsjiktet og det var ikke urealistisk å forvente at hun kunne heve Bergens-orkesteret på samme måte som Mariss Jansons hadde gjort med Oslo-filharmonien.
Slik gikk det imidlertid ikke, men det understrekes at hun tok farvel med orkesteret og dets medlemmer som ‘gode venner’. Nå er hun blitt engasjert av Hamburg-operaens som den kommende sjefsdirigenten der etter ingen ringere enn Ingo Metzmacher. Det betyr også art hun blir øverste sjef for statsorkesteret i Hamburg.
Operaen i Hamburg er en av Tyskland aller fremste og har vunnet priser i Opernwelt som ‘årets opera’. Hun vil også fungere som operaens intendant ved siden av å være dens Generalmusikdirektorin.
Simone Young har tidligere gått i skole hos Daniel Barenboim i Berlin og hun har i dag flere oppgaver ved Staatsoper Unter den Linden ved siden av operaen i Sydney. Hun var den første kvinne som dirigerte Wiener-filharmonikerne, selv før det erkekonservative orkesteret hadde tatt opp sin første kvinnelige musiker. Hun dirigerer også jevnlig ved Covent Garden i London og verdens topporkestre med Berlin-filharmonien i spissen.
Bergen vet kanskje ikke hva de har gått glipp av….