Kulturnyheter

Munch på salg

pikenebroen_verj21902Auksjonarius på Sotheby’s i New York drøyde lenge med å slå hammeren i bordet på  det eneste budet på Edvard Munchs 1902-versjon av maleriet Pikene på broen. Det varte og det rakk for det eneste budet, i følge New York Times. Men det var til gjengjeld på $ 50 – nærmere 450 millioner norske kroner – på denne auksjonen for impresjonistisk kunst.

Salget er langt lavere enn på tidligere auksjoner blir det lakonisk slått fast. Noe av grunnen kan være den siste tids begivenheter med Donald Trump i Det Hvite Hus med klart mindre stemmetall enn sin motpart.

Munchs hus i Åsgårdstrand, nå museum
Munchs hus i Åsgårdstrand, nå museum

Edvard Munchs 1902-versjon av Pikene på broen er et av flere – hele tolv – malerier med dette som motiv. Det var ikke det mest kjente fra 1901 som nå ble budt ut for salg. Han var bosatt en tid i Åsgårdsstrand og dette har satt sine spor på flere verk.

På auksjonen var det også bilder av Picasso, Matisse og van Gogh

Sjekk også

Lise Davidsen i Bayreuth

I dag debuterer den norske sangerinnen Lise Davidsen i Bayreuth i rollen som Elisabeth i …

En hårsbredd fra fascismen

Den indiske forfatteren Salman Rushdie hevder et USA nå befinner seg et steg nærmere fascismen. …