Kulturnyheter

Nationaltheatret på toalettet

Kyrre Sydness og Andre Bræin Hovig møtes på dametoalettet, her på Grønland, foto: Kulturspeilet
Kyrre Sydness og Andre Bræin Hovig møtes på dametoalettet, her på Grønland, foto: Kulturspeilet

Nationaltheatrets skuespillere på toalettet på Grønland! Bare tanken ville for noen år siden være helt utenkelig. “De vil dø av skrekk”, sa Stein Winge i sin tid om å få Nationaltheatrets skuespillere ut av det trygge huset.

Men da mente han bare nærmeste omgivelser på T-banen. Og hadde neppe Cafe Con Bar på Grønland i tankene. For det var på toalettet opp spiraltrappa her at Nationaltheatret presenterte sitt neste stykke, tyske Marius von Mayenburgs Det kalde barnet som spilles på Amfiscenen fra 29. november.

Hvorfor et toalett på Grønland? Jo, det passer fint til stykkets innhold, er svaret. Lena og Johann (Andrea Bræin Hovig og Kyrre Sydness) møtes på dametoalettet på en av Berlin hippeste barer. De gifter seg på impulsen. På toalettet ligger også ‘weekend’-blotteren Henning og Lenas søster Tine (Marian Saastad Ottesen) braser inn, snart fulgt av sin mor (Anne Krigsvoll).

Mariann Saastad Ottesen, foto: Kulturspeilet
Mariann Saastad Ottesen, foto: Kulturspeilet

Her er det duket for litt av hvert og instruktøren Hilda Hellwig er ikke akkurat kjent for å sette opp for sarte sjeler. Marius von Mayenburg er husdikter på Schaubühne i Berlin og 30-åringen er i dag en av Europas mest spilte dramatikere. Tildigere har hans Flammefjes blitt vist på Amfiscenen.

I dette nye stykket er altså settingen et tilfeldig møte på dametoalettet, impulsivt bryllup og en blotter på gulvet.

Sjekk også

Lise Davidsen i Bayreuth

I dag debuterer den norske sangerinnen Lise Davidsen i Bayreuth i rollen som Elisabeth i …

En hårsbredd fra fascismen

Den indiske forfatteren Salman Rushdie hevder et USA nå befinner seg et steg nærmere fascismen. …