Kulturnyheter

Sørgelig for Operaen

Miskimmon og Steffens, foto: Erik Berg

Dagens melding om at operaens musikksjef Karl-Heinz Steffens sier opp sin stilling er sørgelig for Operaen. Det er rett og slett noe som ikke skulle ha skjedd. Det setter vår nasjonale opera i en nesten umulig situasjon med tanke på framtiden.

Steffens har i et åpent brev fastslått at han har store samarbeidsproblemer med den nye operasjefen, Annilese Miskimmon, som tiltrer sin stilling i august. Han har gjennom lang tid forsøkt å få henne i tale med tanke på kunstnerisk langtidsplanlegging men føler at han ikke har lyktes, at hun er «umulig»  og at han som musikksjef ikke blir respektert. Den konklusjonen han trekker er derfor at han fratrer når kontrakten hans går ut i august 2018.

Karl-Heinz Steffens, foto: Erik Berg

Den nye operasjefen Annilese Miskimmon har allerede vært i harde basketak med operaens solister fordi solistene oppfatter at hun vil redusere deres faste ansettelsesforhold.

For operaen er dette triste nyheter. I Karl-Heinz Steffens hadde Bjørvika-operaen fått fatt i en entusiastisk og dyktig musikksjef og sjefsdirigent, noe han har vist på de to siste premierene, Fidelio og Pelleas og Melisande som han begge dirigerte. Han ville være den rette person til å styre orkesteret videre i den svært positive utviklingen det har hatt.

For irske Miskimmon er dette tragisk. Bare måneder før hun skal tiltre har hun rotet seg inn i konflikt med to av de viktigste bærebjelkene i en opera, sangsolistene og musikksjefen. Med Steffens vil Bjørvika-operaen miste en viktig ressurs.

Ledelsen ved operaen er tredelt. Under den administrerende direktøren finner vi operasjef, ballettsjef og musikksjef.

Sjekk også

Lise Davidsen i Bayreuth

I dag debuterer den norske sangerinnen Lise Davidsen i Bayreuth i rollen som Elisabeth i …

En hårsbredd fra fascismen

Den indiske forfatteren Salman Rushdie hevder et USA nå befinner seg et steg nærmere fascismen. …