Kulturnyheter

Henriette Myhres kveld

Oslo Jazzfestival 2007 Chat Noir 14.8.2007 Henriette Myhre, Ophelia Orchestra, Ståle Ytterli, Marika Enstad

Henriette Myhre
Henriette Myhre

Et av årets høydepunkter under årets jazzfestival i Oslo var utvilsomt Ophelia Orchestras konsert på Chat Noir. Sammen med Ståle YtterliHenriette Myhre og Marika Enstad tok orkesteret oss med nesten hundre år tilbake i tid, og presenterte før pause et knippe låter i sjangere som ragtime, jazz, foxtrot og charleston. Ti herrer i kjole og hvitt. Noen er beskjedne, andre intenst opptatt av sin følgesvenn instrumentet, mens andre elsker å få oppmerksomhet og gjøre ablegøyer. Det er et show og en glød man skal lete lenge etter. Ophelia Orchestras siste CD var utgangspunktet for konserten, og etter pause fikk publikum innblikk i Berlinercabaretens verden med et titalls slagere signert datidens mestre som Dietrich og Weill.

Ståle Ytterli har en herlig sceneutstråling og en kraftfull røst, men klarer ikke å nå opp til dagens desiderte diva Henriette Myhre. Hun er som skapt for dette materialet, og jeg har sagt det før og jeg gir meg ikke: Henriette Myhre må få gi ut en CD med denne musikken. Chat Noir publikummets intense trampeklapp bør gi platebransjen bevis nok til å sette i gang et slikt prosjekt.

Årets jazzfestival er over, men minnene lever videre. Programmessig var det et svakt år, så vi håper at programkomitéen er heldigere neste år. Hovedstaden behøver en sterk jazzfestival i bybildet i august.

Sjekk også

Strålende

  Spar Dame er noe av det beste så langt i sesongen for Metropolitan Opera, …

1989

I andre del av det forrige århundret er det særlig to år som for ettertiden …