Kulturnyheter

Haltende i aulaen

Oslo Kammermusikkfestival 2005 UNIVERSITETETS AULA 18.8.2005 
Cesar Franck: Prel., fuge & var., cellosonate, sanger, klaverkvintett
 Håvard Gimse, Elizabeth Norberg-Schulz, Arve Tellefsen, Elise Båtnes, Kjell Arne Jørgensen, Øystein Birkeland

Gimse
Gimse

Håvard Gimse ble kveldens store personlighet når César Franck (1822-1890) sto på programmet i aulaen torsdag kveld. Grunnet dobbeltsolgte seter gikk det nærmere tyve minutter før Gimse innledet elegant i “Preludium, Fuge og Variasjoner” i h-moll. Et stykke preget at dysterhet og letthet i herlige kombinasjoner. 

Truls Mørk sitt sykefravær mistet konserten en viktig hovedattraksjon da Francks sonate i A-dur for fiolin og klaver, skulle føres tilbake til Francks egen angivelig opprinnelige tanke om å bytte ut fiolinen med cello. På kort varsel steppet Arve Tellefsen inn, men klarte aldri å følge Gimse i de vanskelige partier, særlig hva angår tempo og rytmeskiftninger. A-dur sonaten regnes for et av fiolinistenes største utfordringer, og sonatens siste sats var utvilsomt høydepunktet.

Norberg-Schulz
Norberg-Schulz

Etter pausen var det klart for gjensyn med festivalens positive overraskelse. Elisabeth Norberg-Schulz sin vakre sang forførte et mer enn fullsatt Aularom. Nocturne ble høydepunktet, fremført til gåsehudstendenser. 

Klaverkvintetten i f-moll fungerte også tilfredstillende, men hemmes av manglende øvetid. 

En flott konsert, men Truls Mørks frafall var merkbart.

Sjekk også

Gedigent storslagent

Her gjeldet det å være forsiktlig med supertlativene. For det var full opplevelse på Operaen …

Nytelse

En forsmak på turneen: Oslo-filharmonien står foran en stor Europa-turne i sin jubileumssesong og Griegs …