Christiania Teater 10.6.2009
Rybak m.fl.: En kveld med gutta.

Stian Barsnes-Simonsen, Trond Lien, Jørn Atle Støa og Alexander Rybak la for et halvt år siden grådige planer om et realt gutteshow på Christiania Teater nå i juni. I tre kvelder skulle gutta, med band og korister, øse av sin musikalske overflod i noe som skulle ligne et “julebordshow” for sommertrette firmaansatte. I går hadde showet premieré og underlig nok fikk en av gutta ekstra mye oppmerksomhet.
Selv om Barsnes-Simonsen er en trollkar med ord, Lien en praktfull kapellmester og Støa en glimrende vokalist, er det en real sjarmørbombe fra Nesodden som stjeler all oppmerksomhet. Alexander Rybak vant Eurovision, greit nok, men han byr på så mye mer enn vinnermelodien Fairytale. Rybak har en tilstedeværelse på scenen som er og vil bli en instruktørs store skrekk. Uforutsigbar med ekte engasjement, akkurat som å heve øyebrynet når man smaker på sjokolade med chili for første gang. Han presenterer “Funny little world” fra sin debutplate med enkle ord om kjærlighet og intens forelskelse, samtidig som han evner å fremføre Trang Fødsels “Drømmedame” med en sårhet vi aldri har hørt maken til.
Alexander Rybak går nå inn i et år med enorm oppmerksomhet fra media, “kloke” hoder og hylende fans. Det skal han få lov til å nyte i fred. Men fra sommeren 2010 er det Rybaks klassiske fiolintalent som må få øverste prioritet, for det som gleder mest på Christiania Teater er Rybaks mesterlige klassiske presisjon. Han er en ny Ole Bull, så la gutten få rom og ressurser til å utvikle sin enestående talent. En kveld med gutta blir Rybaks forestilling. Vi har ikke glemt Stian Barsnes-Simonsens gnistrende krøll-fornøyelige eventyrfortelling eller Jørn Atle Støas imponerende Robbie Williams potpurri, men med en sceneutstråling tatt fra Ivo Caprinos verden – Alexander Rybak er rett og slett et vidunderlig eventyr.