Kulturnyheter

Sterkt mot krig og heltedyrking

Flags of Our Fathers 
amerikansk film fra 2006
med: Jamie Bell, Jesse Bradford, Ryan Phillippe, James E. Ash, regi: Clint Eastwood

Flags_Father6Det er en djevelsk ironi som må ligge bak denne filmen. Clint Eastwoodsom var machohelten framfor noen på 60-tallet, står for regien i en film som mer enn noe annet vi har sett de siste årene tar et oppgjør med den helteglorifiseringen og typetegningen regissøren var eksponent for som filmskuespiller.

Flags_Father2De tre soldatene John Bradley, Rene Gagnon og Ira Hayes var tre av soldatene som er avbildet på et av de mest berømte fotografiene noensinne, soldatene som planter et amerikansk flagg på den strategisk viktige øya Iwo Jima. Der hadde det rast et 35 dager langt slag som kostet livene til 30 000 soldater.

Flags_Father5Men bildet lyver. Fotografen Joe Rosenthal fikk disse seks soldatene til å plante flagget pånytt. Det første flagget hadde en amerikansk offiser allerede sikret seg som suvenir.

Derfor blir det en konflikt når disse tre soldatene blir brukt for hva det er verdt for å reise rundt i USA og samle støtte til den fortsatte krigen. De visste at dette var falskt, at de ikke var de virkelige første flaggheiserne og at bildet er arrangert. En av dem, indianeren Ira Hayes, nektet først å bli med på denne turneen. Så forsøker han å komme seg unna. Men kanskje sterkest er scenen hvor han får rasismen midt i trynet da han etter å ha mottat jubelen fra flere titusener på stadion som den store amerikanske helten, blir nektet adgang til nærmeste bar, ‘vi serverer ikke indianere.’

Flags_Father3Filmen bygger på en sann historie og en bok skrevet av James Bradley og Ron Powers. Bradley er sønn av en av de tre heltene fra den gangen.

Det er blitt en sterk antikrigs-film med et budskap. Heltedyrkingen og det falske bildet propagandamaskinen den gangen (som nå) ville bygge opp får seg en alvorlig smekk. Filmen har også mange scener fra selve kampene på Iwo Jima. Her er filmen holdt i brunt og grått. Krigens elendighet blir framstilt for hva den er.

Derfor er dette en film med to sider. Generelt mot krig i det hele men spesielt om denne ene historien, falskheten og bedraget bak dette berømte bildet. Det er blitt en viktig film. Med budskap.

Dette er den første av to filmer han har laget om Iwo Jima. Den andre er krigen sett fra den andre siden, bygget over japanske soldaters brev.

Sjekk også

Hvite menn i Afrika

Nå ruller filmen over kinoene land og strand rundt. Det er en fortelling om to …

Sterkt og sjokkerende

Det er en film som nærmest slår tilskuerne i svime. Den er hard, sjokkerende og …