En høyst uvanlig mann
Regi: Roger Donaldson, Foto: David Gribble, Manus: Roger Donaldson
Genre: Drama
Skuespillere: Anthony Hopkins, Diane Ladd, Paul Rodriguez, Aaron Murphy, Annie Whittle, Chris Bruno, Carlos La Camara, Jessica Cauffiel, Patrick Flueger, Walton Goggins, Bruce Greenwood, Joe Howard, Chris Lawford, Gavin Grazer, William Lucking m.fl.
Nasjonalitet: New Zealand, Språk: Engelsk Produsent: Roger Donaldson, Gary Hannam, Produksjonsselskap: WFI Productions Ltd. Musikk: J. Peter Robinson Format: Widescreen 1:1,85, Lydformat: Dolby Digital, Lengde: 2 t. 10 min. Distribusjon: Oro Film, Produksjonsår: 2005

Regissør Roger Donaldson laget en dokumentar om Burt Munroe for omtrent tretti år siden. Manuskriptet til denne filmen ble skrevet etter den, men det har altså tatt Donaldson frem til nå å få realisert dette personlige prosjektet. Å få Anthony Hopkins til å spille hovedrollen har antageligvis hjulpet med å få ressurser til denne ganske uvanlige, men svært gode filmen.

Dette er en fisk ut av vannet historie som følger Munroe fra den avsidesliggende byen i New Zealand over til USA. Han ankommer havnen i Los Angeles og akkurat i denne delen av filmen minner den faktisk litt om Crocodile Dundee, da Munroe i den samme naive tonen sjarmerer i senk alle han møter til å hjelpe han på vei til Utah. Og det er her Hopkins er i sitt ess. Det kan bli vanskelig å tro at alle Munroe møter hjelper han på den måten, men Hopkins får deg til å tro på dette (han fikk etter sigende Munroes gjenlevende slektninger til å gråte når de besøkte filmsettet under innspillingen på grunn av sin autentiske tolkning).
T
Kanskje har både Hopkins og Donaldson litt grunn til å føle seg snytt ettersom filmen ble oversett av Oscar-akademiet, men filmen er muligens litt for liten i forhold til de som har blitt nominert.
Dette er en skikkelig «feel-good» film som kan anbefales alle. En stor forestilling av Hopkins støtter oppunder en god og interessant historie. Så gå og se den, selv om den norske tittelen ikke akkurat fenger.
